Knud Erik Hansen gør det klart: Det handler ikke om økonomi.
Selvom de seneste år har budt på lavere aktivitet og afskedigelser på fabrikken i Gelsted, er beslutningen om at hente den tidligere Jyske Bank-direktør som bestyrelsesformand ikke udtryk for bekymring.
Tværtimod, understreger Knud Erik Hansen. Det handler om at tilføre nye perspektiver og hente frisk indsigt udefra.
- Vi har altid haft en bankmand i bestyrelsen, fordi det giver os en værdifuld indsigt i, hvordan banker vurderer virksomheder som vores. Anders Dam kender mekanismerne indefra og har samtidig en stærk forretningsmæssig forståelse, siger Knud Erik Hansen.
- Jeg tror ikke, vi kunne vælge nogen bedre. Han er et rigtig fint menneske, og mit indtryk er, at han sætter sig grundigt ind i tingene. Han er fagligt på et meget højt niveau.
69-årige Anders Dam har i 26 år været ordførende direktør for Jyske Bank.
Carl Hansen & Søn har ligesom resten af møbelbranchen haft svært ved at tjene penge de seneste år og kom ud af 2024 med et underskud på 33 mio. kr. Det er dobbelt så stort som året før.
Regnskabsår | 2024 | 2023 | 2022 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Nettoomsætning | 759,4 | 773,0 | 991,2 |
Resultat af primær drift | -16,7 | 5,7 | -2,5 |
Resultat før skat | -39,6 | -15,4 | 61,0 |
Årets resultat | -33,1 | -17,0 | 62,4 |
Egenkapital | 317,4 | 349,8 | 372,7 |
Antal ansatte | 715 | 854 | 1123 |
Kilde: CVR |
Passer perfekt til virksomheden
Knud Erik Hansen afviser, at Anders Dam er blevet valgt som følge af den udvikling.
- Han kommer ikke for at løse problemer. Vi står et solidt sted, og udnævnelsen handler udelukkende om at tilføre nye perspektiver. Han er blevet valgt, fordi jeg kan lide ham og hans måde at være på – og fordi han passer perfekt til den måde, vi arbejder og agerer på i markedet, siger Knud Erik Hansen.
De tabsgivende år kom efter en gylden periode. 15 år i træk formåede virksomheden at generere overskud. Det kulminerede med en samlet indtjening på omkring 200 mio. kr. over de sidste to år af den imponerende stime.
Det stoppede i 2023, og der har siden været afskedigelser i den store Carl Hansen-koncern.
For tre år siden var der omkring 1100 medarbejdere. Ved udgangen af 2024 var der godt 700.
Knud Erik Hansen kalder de to forudgående år for efterdønningerne af coronaperioden, hvor aktiviteten var ekstraordinært høj, og organisationen efterfølgende skulle finde tilbage til et mere normalt niveau.
Det har blandt andet resulteret i afskedigelser i fynske Gelsted, hvor møbelfabrikken holder til.
- Vores virksomhed har opbygget en pæn egenkapital, så vi står ikke og falder med det her.
Vigtig bestyrelse
Selvom virksomheden er ejerledet, spiller bestyrelsen en "meget vigtig rolle" hos Carl Hansen & Søn. Direktøren beskriver den som et centralt led i beslutningsprocesserne.
- Jeg er ikke ude efter nogen, der bare siger ja til mig hele tiden. Jeg vil gerne udfordres – og det bliver jeg, siger han.
Carl Hansen & Søn
- Carl Hansen & Søn blev grundlagt i 1908 af snedkermester Carl Hansen
- Virksomheden har hovedsæde og produktion i Gelsted på Fyn
- Ledes i dag af Knud Erik Hansen, som er tredje generation i familievirksomheden
- Er særlig kendt for samarbejdet med Hans J. Wegner, der har gjort Y-stolen til et internationalt ikon
- Eksporterer størstedelen af sin produktion til mere end 60 lande verden over
Han fortæller, at bestyrelsesmøderne ofte byder på livlige og fagligt stærke diskussioner, hvor de enkelte medlemmer bidrager med erfaringer fra egne karrierer.
- Jeg har stor respekt for de mennesker. De har alle haft ansvar i store virksomheder og forstår, hvad der foregår i dagligdagen. Det gør, at vi lytter til hinanden og bruger de gode råd, vi får, siger Knud Erik Hansen.
Det er ikke kun på formandsposten, der er udskiftning. Preben Larsen forlader bestyrelsen som menigt medlem og bliver erstattet af Jesper Aabenhus Rasmussen fra advokatfirmaet Kromann Reumert.
Generationsskifte på vej?
Med udskiftningen i bestyrelsesstolen åbner der sig et andet spørgsmål: Hvad med generationsskiftet – og udskiftningen på direktørposten?
Morten Hai Hansen er blevet udset til at blive arvtager, når Knud Erik Hansen fratræder. Den 27-årige søn blev marketingdirektør ved årsskiftet, men der er endnu ikke meldt noget tidspunkt ud for det endelige generationsskifte.
- Han er stadig ved at falde til herhjemme og lære virksomheden at kende indefra. Vi har ikke travlt, og tingene får lov at udvikle sig naturligt, siger Knud Erik Hansen.
Han understreger, at der endnu ikke er sat en dato for et direktørskifte, men at processen skrider roligt frem.
- På et tidspunkt lykkes det, og så gennemfører vi skifte. Men vi har mange aktiviteter i gang – blandt andet med opkøbet af Getama – så der er nok at tage fat på for os begge to, siger han.
Carl Hansen & Søn købte rettighederne til størstedelen af Getamas kollektion tidligere på året. Det skete efter en brand 9. februar 2024, hvor Getamas produktionshal brød i brand.