Trods milliardfald er trælastdirektør optimist: Især et område kommer til at boome nu
Henrik Clausen ser tegn på opklaring. Efter en hård tid for landets byggecentre bød markedstallene for tredje kvartal af 2024 på forsigtig fremgang.
Viser det sig, at tendensen er fortsat gennem årets sidste måneder, er der ifølge den adm. direktør hos Davidsens Tømmerhandel grund til optimisme.
- Vores forventninger til markedet er derfor positive, men spørgsmålet er selvfølgelig, hvordan virkeligheden bliver, siger Henrik Clausen, der er adm. direktør hos Davidsens Tømmerhandel, til søstermediet Building Supply.
Henrik Clausen peger på, at forventningerne fortsat er behæftet med en vis usikkerhed:
- Det handler blandt andet om renteniveauet, der gerne må få et yderligere nyk ned, ligesom de geopolitiske usikkerheder fortsat præger forbrugertilliden, hvilket ikke alene har indflydelse på de privates købelyst, men også på, hvad de igangsætter af større projekter i hjemmet, siger direktøren fra virksomheden, der er grundlagt i Haderslev og i dag har 22 afdelinger rundt om i Danmark samt en i Grønland.
En geografisk skævhed
Landets byggecentre, der oplevede et heftigt boom under coronapandemien, har de seneste par år lidt under nedgangen i byggeriet.
Således blev regnskabsåret 2023 det første i syv år, der bød på omsætningstilbagegang for den samlede branche. Det gjaldt også hos Davidsens Tømmerhandel, hvor der næsten blev barberet en milliard af toplinjen.
Henrik Clausen mærker en spirende optimisme for den kommende tid. Især segmentet for renovering ser han stort potentiale i den kommende tid.
Boligbyggeriet er også ved at komme i omdrejninger igen og vil kunne mærkes hos trælastkæden.
- Der er ingen tvivl om, at vi ser en begyndende stigning i byggeriet af enfamilieshuse som traditionelle typehuse og lignende, ligesom vi ser en tendens til, at der kommer mere hul på byggeriet af større rækkehusprojekter, siger Davidsen-direktøren.
Præcis hvor meget markedet forventes at stige det kommende års tid, er Henrik Clausen varsom med at give sit bud på.
Læs det fulde interview med direktøren for Davidsen Tømmerhandel på Building Supply.