Vælg branche:  Danmark |  Sverige |  International

Find Find
Få vores nyhedsbrev | Bliv medlem | Annoncering | Se priser på råvarer

Hurup-ejer: Bank skyld i møbelkonkurs

8. februar 2012 - Af Maria Berg Badstue Pedersen
Ejeren af konkursramte Hurup Møbelfabrik giver til dels Nordea skylden for virksomhedens konkurs. Den udlægning kan man dog ikke genkende hos Nordea.
Da Henrik Dam Jespersen kort før jul indgav konkursbegæring for Hurup Møbelfabrik var det med et håb om en rekonstruktion. I dag erkender han midlertid, at slaget er tabt – ikke mindst – ifølge ham selv – på grund af manglende forhandlingsvillighed hos Nordea. Det skriver Nordjyske.dk.

Himmel og hav i bevægelse
Mellem jul og nytår kæmpede Henrik Dam Jespersen således en hård kamp for en rekonstruktion.

- Der var to panthavere i virksomheden. Én panthaver for ejendommen og maskinerne, og en anden på inventaret og møblerne i butikkerne. Desværre valgte Nordea, der havde pant i ejendommen og maskinerne, at sige nej til mit udspil, siger Henrik Dam Jespersen til avisen.

Og det undrer ham stadig, at Nordea valgte at trække tæppet væk under virksomheden, når Spar Nord var yderst villig til at indgå en aftale om en rekonstruktion efter konkursen. Og det til trods for, at det var Spar Nord, der forud for konkursen før jul, lukkede for kassekreditten.

Nordea: ikke vores skyld
Hos Nordea har man svært ved at genkende det hændelsesforløb, som Henrik Dam Jespersen fremlægger.

- Jeg må sige, at jeg har svært ved at genkende sagen. Nordea har på intet tidspunkt udvist en manglende forhandlingsvilje. Vi havde faktisk indkaldt Henrik Dam Jespersen til et møde. Men han ville ikke deltage, siger Nordeas områdedirektør for Nordvestjylland, Torben André Petersen.

Han understreger over for Nordjyske.dk, at det efter hans opfattelse ikke skyldes Nordea, at Hurup Møbelfabrik gik konkurs, men nærmere at aktionærerne ikke ønskede at indskyde yderligere kapital.

Henrik Dam fastholder udlægning
På sin side fastholder Henrik Dam Jespersen sin udlægning af sagen, men bekræfter dog at Nordea havde indkaldt til møde - dog en postgang for sent.

Han fortæller samtidig, at Nordeas første udspil var urealistisk, og at indkaldelsen til et nyt møde kom for sent.

Kurator for boet efter Hurup Møbelfabrik advokat Henning von Liljenskjold i Viborg oplyser, at der kun er fabrikken, inkl. inventar og varelager samt rettighederne til virksomhedens navn tilbage i boet.

Møbler og inventaret fra de 12 butikker er netop solgt til møbelbutikken Erling Christensen Møbler i Hørmested i Nordjylland.

Tip redaktionen om en historie
Send til en kollega


Skriv en kommentar til artiklen


På forsiden

16. maj 2012 13:43
Omsætningen er styrtdykket siden midten af sidste årti, og det kostede i 2011 et underskud på 137 mio. kr. før skat. En turn-around skal nu bringe Tvilum tilbage på ret kurs. Læs mere »


16. maj 2012 14:46
Ny DI-analyse viser, at dansk eksport ikke har nogen egentlig vinder inden for en eller anden bestemt branche eller på en bestemt varegruppe. Derfor giver det heller ingen mening, at politikerne skal vælge een vinder for fremtiden, mener DI. Læs mere »


16. maj 2012 09:46
Vanskelige markedsforhold i Europa medfører lavere omsætning i DLH, og prognoserne for resten af året er ikke specielt gunstige. Læs mere »


15. maj 2012 15:00
Næsten 120 års møbelhistorie er lagt i graven på Fyn, hvor Pedersen Pilegaard Møbelsnedkeri er gået konkurs med otte ansatte. Det var ledelsen selv, der tog beslutningen. Læs mere »


16. maj 2012 08:31
En række opgaver skal flyttes til Indien fra finanscentret i Kolding. 30-35 stillinger ventes nedlagt. Læs mere »


16. maj 2012 10:54
NPI - Nordisk Pladeimport og Lilleheden melder om nye medarbejdere Læs mere »


16. maj 2012 08:59
Den fynske møbelproducent vil ikke acceptere Sø- og Handelsrettens afgørelse og bringer derfor sagen videre til Højesteret. Læs mere »


16. maj 2012 10:50
Mette Vestergaard vandt i efteråret FSC Design Award. Hun er nu i Tanzania for at realisere sit vinderprojekt på et lokalt værksted. Følg hendes oplevelser her på Wood Supply. Læs mere »


Modtag nyhederne via e-mail. Der er allerede 9.078 abonnenter. Se det seneste nyhedsbrev.

Snedkeri på uvant opgave 15. maj 2012 10:55
Bygma udvider i det østjyske 15. maj 2012 10:47
Fremgang hos BV-Trappen 14. maj 2012 09:31

Nyt fra medlemmerne

16. maj 2012 14:36
Anderberg Fugtstyring A/S
Den nye Novasina LabTouch-aw er nu på markedet. Kontakt Anderberg Fugtstyring og hør mere allerede i dag. Læs mere »


16. maj 2012 14:17
HH Maskiner
Komplette eller enkelte maskiner for Pal­lepro­duktion. Læs mere »


16. maj 2012 13:33
Get Through Power ApS
En kort uge 20 - Elpriser under børspris til forbrugerne, Historiske elpriser til download på hjemmesiden for alle de kontrakter, der stadig er i hand ... Læs mere »


16. maj 2012 13:16
Norgren A/S
Med mere end 70 års erfaring på pneumatik området står He­rion-p­roduk­terne, der forhandles hos Norgren, for kvalitet og pålidelighed. Læs mere »


16. maj 2012 11:42
Ejerlederne
Den økonomiske krise er endnu ikke forbi. De traditionelle kanaler for finansiering ændres, og bankerne strammer kreditklemmen. Men selvom vi fortsat ... Læs mere »

16. maj 2012 10:43
STARK Industri
Stark Industri har et bredt udvalg af Medite Exteriør limet MDF på lager til omgående levering. Læs mere »

6 af 3.105Se flere nyheder


Nyeste kompetencer

HotDezign specialdesigner og producerer interiør.
Vi producerer egne designs og skræddersyede løsninger inden for kontormiljøet og udfører dit projekt med stor glæde, omhu og professionalisme. Se et lille udvalg af møbler Læs mere»


5 af 100 Se flere kompetencer
Bliv medlem

Har du brugte maskiner til salg? Har du ledig kapacitet? Søger du en leverandør? Eller måske noget helt andet? Der er mange forskellige muligheder på Wood Supply.

Når du indrykker noget på Wood Supply, har du mulighed for at indrykke på portalen samt skrive jer ud i nyhedsbrevet og dermed nå direkte ud til beslutningstagere inden for branchen. Dine indrykninger blive desuden vist lige her på forsiden og mange andre steder på Wood Supply.

Et medlemskab koster 5800 DKK om året og giver adgang til alle portalens funktioner. Samtidig tilbyder vi halv pris til alle der har et medlemskab, på køb af annonceplads i vores nyhedsbrev og på portalen.

Kontakt os for mere information.


Nyeste job

MATLAB Programmer
The job Based in Team Chemometric Development and in close collaboration with Team Software Development you will be working with highly skilled chemo ... Læs mere»


5 af 212 Se flere job
Nyeste kurser

Manuel pulverlakering
Deltageren kan selvstændigt udføre visuel indgangskontrol og vurdere komponentunderlag. På baggrund af be­handlingss­peci­kation kan deltageren udføre ke ... Læs mere»


5 af 24 Se flere kurser


Nyeste medlemmer
Bødkervej 2
7100 Vejle
Danmark

Odinsvej 11
6862 Tistrup
Danmark


Lyngbro 7
7900 Nykøbing M
Danmark

Møllevangsvej 10
7560 Hjerm
Danmark


Fabriksvej 18
6000 Kolding
Danmark

Trafikcenter Allé 12
4200 Slagelse
Danmark


6 af 482 Se flere medlemmer
Relaterede artikler

Populære artikler

Seneste aktivitet
Rose Poultry A/S indrykkede et jobopslag: Salgsassistent backoffice (1 dag siden)
HH Maskiner oprettede en nyhed: Palle produktions maskiner (1 dag siden)
Skelmose Consulting A/S indrykkede et jobopslag: Sælger søges til Endrup Andelsmejeri (1 dag siden)

Aktiekurser
Aktie+/-Kurs
Boconcept B-111.00
DLH B Aktie-4.85
Expedit B-325.00
Gabriel Holding-98.50
15 minutters forsinkelse på alle kurser.

<<maj, 2012>>
Ugemationtofr
18123456
1978910111213
2014151617181920
2121222324252627
2228293031

2012-05-15 » 2012-05-17
2012-08-09 » 2012-08-12
2012-08-16 » 2012-08-19
2012-08-21 » 2012-08-24
2012-08-22 » 2012-08-25
2012-09-22 » 2012-09-26
2012-09-26 » 2012-09-27
2012-11-06 » 2012-11-08
2013-01-12 » 2013-01-15



Seneste klummer
Betina Simonsen, direktør, UMT
14. marts 2012
Livsstilsbranchen skal ruste sig til e-handel. Og det gælder også for underleverandører, skriver Betina Simonsen i dagens klumme. Læs mere »

Mie Skjelbo Nielsen, Hovmøller & Thorup
12. marts 2012
Hvordan undgår du beskatning af fri bil? Advokat Mie Skjelbo Nielsen fra Hovmøller & Thorup giver her et indblik i reglerne på området. Læs mere »

Loa Dalgaard Worm, FSC Danmark
9. marts 2012
Krav om grønne indkøb rummer en lang række fordele, så hvorfor er miljøhensyn ikke en given ting i de offentlige danske indkøb?, spørger Loa Dalgaard Worm fra FSC Danmark. Læs mere »

Mie Skjelbo Nielsen, Hovmøller & Thorup
23. februar 2012
Fordelene ved denne type af selskaber er lige til at få øje på, men hvori består faldgruberne? Advokatfuldmægtig Mie Skjelbo Nielsen giver her en gennemgang. Læs mere »
Wood Supply - en del af Industry Supply Danmark A/S
Niels Jernes Vej 10
9220 Aalborg Ø
CVR: 31784352
Fotos: Egne fotos samt Colourbox
Ikoner af: DryIcons
0.531