23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Jysk har problemer i Polen

Fagforeningen Solidarnosc har nu taget utraditionelle midler i brug i kampen for højere løn til medlemmerne.
Annonce

Solidarnosc repræsenterer medarbejdere i salg og distribution i Jysk’s butikker i Polen, og den polske fagforening mener ikke, at den danske møbel- og sengetøjskæde betaler de ansatte nok. Det skriver fagforbundet 3F på sin hjemmeside.

Ifølge formand Przemyslaw Kowalski tjener en typisk lagerarbejder i Jysk med fem-seks års anciennitet ca. 3.050 kr. om måneden, mens den polske mindsteløn ligger på ca. 2.600 kr. om måneden.

Annonce

Samtidig hævder Kowalski, at Jysk ikke har givet lønstigninger siden 2008, og derfor kræver man nu 40 procent ekstra i lønningsposen.

Det må være en sag for dronningen

For at presse Jysk har den polske fagforening nu sendt et brev til dronning Margrethe. Da Jysk er kongelig hofleverandør, mener Solidarnosc, at hun vil kunne påvirke virksomheden.

Annonce

Hoffets økonomichef Søren W. Kruse oplyser ikke overraskende, at man ikke vil involvere sig i sagen, og at man i stedet har sendt klagen videre til Jysk, der dog stiller sig noget uforstående overfor anklagerne.

- Generelt har vi god dialog med fagforeninger - både herhjemme og i udlandet. Det er også det, vi gerne vil i Polen - vi har gentagne gange opfordret Solidarnosc til at igangsætte en konstruktiv dialog med vores ledelse i Jysk Polen. Men det ville være rart, hvis det skete på et faktuelt korrekt grundlag, siger Jysk’s kommunikationsdirektør Jonas Schrøder til 3F og afviser, at de polske medarbejdere ikke har fået lønstigninger siden 2008.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|