23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Cirkulær omstilling kræver samarbejde:  

Nye cirkulære løsninger skal sikre bedre udnyttelse af ressourcer, forlænge produkters levetid og reducere CO₂-aftrykket. Vejen går gennem samarbejde i branchens værdikæder. Nu skal 92,5 millioner kroner styrke samarbejde  om cirkulære løsninger i livsstilsbranchen

Ingen virksomhed kan skabe en cirkulær omstilling alene. Det kræver fælles løsninger og en indsats på tværs af hele værdikæden – fra design og produktion til genbrug, genanvendelse og bortskaffelse. Virksomhedsudvikling Danmark lancerer derfor programmet Cirkulær Omstilling i Værdikæder med et samlet budget på 92,5 mio. kr.

Virksomheder inden for tekstiler, møbler og livsstil kan således søge støtte fra Virksomhedsudvikling Danmark til at undersøge, udvikle, implementere og skalere cirkulære sammen med andre virksomheder i deres værdikæder. Lifestyle and Design Cluster er udpeget som bevillingsgivende operatør for den del af den samlede pulje på 230 mio. kr., der omfatter livsstilsbranchen.

Fra udfordring til forretningsmulighed 

Udgangspunktet er at finde konkrete muligheder i samarbejde  i værdikæderne. Det kan eksempelvis være bedre udnyttelse af materialer, nye services og teknologier, som kan føre til nye forretningsmodeller. Når alle aktører i værdikæden deltager i udviklingen af nye cirkulære muligheder, er der gode chancer for at få dem implementeret. Samtidig kan det sikre både forsyningssikkerhed og afsætningsmuligheder.

- Vi har set gode resultater, når virksomheder har udviklet cirkulære løsninger sammen med andre i værdikæder, og vi har heldigvis rigtig mange gode eksempler og inspiration fra projektet Closing Loops, siger direktør i Lifestyle and Design Cluster, Betina Simonsen. Vi ser frem til, at vi i det nye program kan understøtte en række nye projekter, der kan gavne den cirkulære omstilling. 

Fælles for udfordringerne er ofte, at de ikke kan løses af én virksomhed alene. Leverandører, producenter, kunder, aftagere eller andre aktører kan være afgørende for, at en cirkulær løsning fungerer i praksis. Derfor er samarbejdet på tværs af værdikæden centralt i programmet. 

To muligheder for støtte 

Virksomheder kan søge to typer støtte afhængigt af, hvor langt de er med deres idé og samarbejde i værdikæden.  

Værdikædetjek er til virksomheder, der har en idé eller udfordring, men mangler afklaring. Her kan virksomhederne undersøge potentialet, teste centrale antagelser og finde ud af, hvad der skal til, og hvem der skal med for at komme videre. Det er et kort afklaringsforløb på op til fire måneder. 
Værdikædesamarbejde er til virksomheder, der er længere i processen og klar til at udvikle, implementere og skalere en konkret cirkulær løsning sammen med andre i værdikæden. 
Kort sagt undersøger værdikæde-tjekket, om idéen kan bære, mens værdikædesamarbejdet hjælper virksomhederne med at føre en mere moden løsning videre ud i praksis.  

Ansøgerne skal således have ambitioner, der strækker sig videre end at udvikle gode ideer.  

Gode erfaringer fra Closing Loops 

Det nye program bygger videre på erfaringerne fra værdikæde-samarbejdet Closing Loops, der gennem to år har arbejdet med meget forskellige cirkulære løsninger – fra genbrug og levetidsforlængelse til nye materialer, produkter, take-back-ordninger, digitale løsninger og nye forretningsmodeller. 

Her er der eksempelvis udviklet cirkulære løsninger, der omfatter kraftig reduktion af CO2-udledning i byggeri, genanvendelse af store mængder tekstiler fra sygehusvaskerier, genbrug af festivaltelte, byggematerialer af bark, levetidsforlængelse af arbejds-og fritidstøj samt mere cirkulære emballage-løsninger. 

En af de virksomheder, der har erfaring med at udvikle cirkulære løsninger gennem Closing Loops, er SMALLrevolution. Virksomhedens stifter og direktør, Arendse Baggesen, peger på, at en cirkulær løsning også skal kunne blive en levedygtig forretning. 

- En cirkulær løsning skal ikke alene kunne produceres. Der skal også være en forretning, som kan bringe den ud på markedet, siger Arendse Baggesen, stifter og direktør SMALLrevolution, der var en del af Closing Loops. 

Se alle projekter her:  

Læs mere om dine muligheder:

Værdikædetjek

Værdikædesamarbejde

 

Fakta: 230 millioner kroner til cirkulær omstilling 

Programmet er en del af Virksomhedsudvikling Danmark og medfinansieres af EU's Regionalfond. Virksomhedsudvikling Danmark har bevilget i alt ca. 230 millioner kroner til aktører inden for tre brancher med det overordnede formål er at bidrage til at omstille dem til mere cirkulær og ressourceeffektiv produktion og samlet set bidrage markant til at reducere ressourceforbrug og affaldsmængder.  

I alt syv operatører arbejder tæt sammen om de tre parallelle puljer, som tre erhvervsklynger har ”lead” på.  

We Build Denmark (Bygge og Anlæg)  
Lifestyle and Design Cluster (Tekstiler, Møbler og Livsstil)  
Food & Bio Cluster Denmark (Fødevarer og Bioressourcer)   
CLEAN Danmarks Vand- og Miljøklynge  
MADE Danmarks produktionsklynge  
Erhvervshus Sjælland  
Erhvervshus Nordjylland  
  

Lifestyle and Design Cluster
Birk Centerpark 38
7400 Herning
Herning Kommune
Danmark
CVR nummer: DK26927722

Kontaktperson

SA
Steen Ancher
Kommunikations-ansvarlig
+45 2055 4399 steen@ldcluster.com
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|