Vordingborg Køkken gør nu alvor af planerne om at krydse Øresund.
Det sker i starten af februar, hvor kæden åbner sin første svenske butik i Malmø.
Til Wood Supply forklarer direktøren satsningen således:
- Vi skal ud over stepperne.
Mads Skjoldby kan naturligvis sætte flere ord på åbningen. Den bygger på en markedsanalyse af Malmø samt et attraktivt lejemål i det store Ikea-område, hvor flere køkkenbutikker allerede holder til.
Annonce- Vi føler os overbeviste om, at vores koncept og måde at tænke salg og kundebetjening på har sin berettigelse derovre.
Butik er prøveballon
Men det er ikke kun i Malmø, at den danske køkkenkæde har planer. Virksomheden vil indtage flere steder i Sverige, og den første butik skal derfor ses som en test for, om det kan lade sig gøre at sælge køkkener til de svenske forbrugere.
Annonce- Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at få succes og lave flere butikker i Sverige. Hver gang man stiller sig ud på vippen, er der mulighed for både succes og fiasko. Viser det sig, at vi har vurderet forkert, så må jeg stå på mål for det, siger den hurtig-snakkende Mads Skjoldby, der i samme åndedrag indskyder:
- Jeg tror fuldt og fast på, at vi får succes, og så skal vi jo kigge videre i Sverige. Men vi er ydmyge mennesker hernede på Sydsjælland, som tester tingene af og ser, om det er muligt.
AnnonceMan skal turde tage skridtet
Ifølge direktøren handler satsningen om vækst. Den geografiske nærhed til Danmark gør Malmø til et oplagt første skridt.
- Der bor 650.000 mennesker lige på den anden side af broen. Hvis man skal gøre noget, der virkelig rykker, så skal man turde tage det skridt, siger han.
Vordingborg Køkkenet har 30 butikker i Danmark og åbnede i juni en butik på Færøerne. Den ligger i Thorshavn.
AnnonceWood Supply kunne allerede i september 2024 fortælle, at Vordingborg Køkkenet vil være en skandinavisk køkkenkæde.
Annonce

