Vinduesproducent med 100 nye ansættelser på et år: "Det har været ekstremt"

Vindunor har haft travlt, siden virksomheden kom til at stå på egne ben i 2022. På tre forskellige parametre har der været fart på:
1. Der er blevet investeret for et tocifret millionbeløb i nye maskiner og anlæg.
2. På bare ét år er ordreindgangen vokset med 50 pct. (fra 2023 til 2024).
3. Produktionen er blevet udvidet flere gange - senest i januar, hvor Vindunor har lejet sig ind på 6.000 nye kvadratmeter i den nærliggende landsby Linderum.
Men der er faktisk et ekstra parameter, hvor det for alvor er gået stærkt for vinduesproducenten, der havde en indtjening på 6,6 mio. kr. i 2024.
Antallet af medarbejdere er steget eksplosivt. På ét år er antallet af medarbejdere steget med 100, så der nu er omtrent 180 ansatte i Hjørring-virksomheden.
- Vi har haft travlt. Den er ikke længere, siger Henrik Sørensen til spørgsmålet om, hvorfor der har været så mange nyansættelser i 2024.
Oplæring tager fokus
Dermed går vinduesproducenten imod den generelle tendens i byggebranchen, som har været ramt af lavere efterspørgsel det seneste år. Vindunor sælger blandt andet sine produkter til håndværkere og projektsalg.
Mens salget går på skinner, har det været en udfordring med den store medarbejdervækst.
- Det har været ekstremt hårdt og svært. Det siger sig selv, når vi får 100 nye kollegaer ind på et år, siger Henrik Sørensen.
Han understreger, at langt størstedelen af de nye ansatte er blevet lært op med sidemandsoplæring.
- Det tager også noget fokus fra den produktion, som ellers kører. Det siger sig selv, at det er svært. Men vi er trods alt lykkedes med det og kommer ud med et resultat, der er dobbelt så højt som i 2023.
Vindunor er netop lykkedes med at fordoble resultatet fra 2023. Her var indtjeningen på 3 mio. kr. mod 6,6 mio. kr. i det netop offentliggjort regnskab.
Regnskabsår | 2024 | 2023 | 2022 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Nettoomsætning | - | - | - |
Bruttofortjeneste | 102,6 | 67,7 | 54,1 |
Resultat af primær drift | 12,8 | 6,5 | 8,5 |
Resultat før skat | 8,7 | 4,0 | 7,8 |
Årets resultat | 6,6 | 3,0 | 6,0 |
Balancestatus | 143,6 | 112,4 | 72,3 |
Egenkapital | 27,8 | 21,2 | 23,2 |
Antal ansatte | 141 | 101 | 76 |
Kilde: CVR |
Det var dog et stykke fra, hvad den nordjyske virksomhed havde sat næsen op efter.
Medarbejdervækst har kostet
Vindunor havde forventet et overskud mellem 12 og 15 mio. kr., men med de mange nyansættelser var det ikke muligt at gå bundlinjen til at synge i så høje toner.
- Vi havde nok ikke helt taget højde for, hvad det ville koste at få så mange nye folk ind. Det er hårdt i en produktionsvirksomhed med så mange manuelle opgaver, og det har trukket store veksler, fortalte Henrik Sørensen i januar.
Der kommer dog til at være mere ro det næste stykke tid. Vindunor kigger ifølge direktøren ind i en lavere vækstrate og skal bruge tid på at konsolidere.
Det betyder også, at virksomheden omtrent har det antal medarbejdere, den har brug for.
- Vi er et helt andet sted her i 2025, da vi har kunnet beholde vores medarbejderstab. Det gør tingene meget nemmere. Vi kan heller ikke tage så mange medarbejdere ind igen. Den vækst, vi oplevede, kan man ikke bare lige opnå. Det bliver en mere kontrolleret vækst, end vi havde sidste år, siger Henrik Sørensen.
Der er dog høje forventninger om indtjeningen. Vindunor forventer, at indtjeningen ligger mellem 9 og 11 mio. kr. for 2025. Det skal de sidste års millioninvesteringer i maskiner, anlæg, produktionshal og medarbejdere være med til at sikre.