23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Norrskog & SCA i offentlig debat

Gensidige beskyldninger flyver gennem luften mellem Norrskog og SCA – Norrskog går nu hårdt til angreb mod SCAs annoncekampagne efter træ i Jämtland og Västernorrland.
Annonce

Petter Olsson fra Norrskog går i en kommende artikel til angreb på SCA annonceringsstrategi. Han anklager SCA for at bruge ufine metoder i deres nye kampagne, der skal sikre virksomheden træ fra Norrskogs medlemmer.

SCAs budskab i kampagnen er ikke til at tage fejl af: ”Vi er bedst; Vi har de højeste priser; Vi har taget teten”.

Annonce

Anklagen fra Norrskog går på, at SCA er ude på at presse Norrskog og mener, at det er mere eller mindre offentligt kendt, at SCA-ledelsen satser stort på at eliminere Norrskog.

Annonce

SCA afviser beskyldningerne og siger, at eneste formål med kampagnen er at vise, at de er en væsentligt aktør på markedet, der følger med udviklingen. Jerker Karlsson fra SCA siger om Norrskog:

Annonce

- Det er en konkurrent – hverken mere eller mindre.

Begge foretagender har i foråret hævet priserne på træ til rekordhøjder.

Annonce

Kilde: Skogsland

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|