23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

UPM flytter skovarbejdere til ny-oprettet firma

UPM grundlægger nyt firma i Finland og flytter hermed firmaets 300 skovarbejdere over på det ny-oprettede Silvestas lønningsliste
Annonce

Det nye firma Silvesta, der pr. 1. maj 2007 overtager UPMs 300 skov-arbejdere, skal beskæftige sig med planlægning, udvikling, implementering og markedsføring af arbejdspraksis i skovarbejdet.

Formålet med det ny-oprettede firma at understøtte udviklingen og øge effektiviteten i arbejdet i de finske skove, blandt andet ved at skabe bedre vilkår for de 300 skovarbejdere. Især aspekter som arbejdstid og mobilitet vil der være fokus på i aftalen mellem skovarbejderne og koncernen.

Annonce

UPM ejer 920.000 hektar skov i Finland og har mere end 9000 separate aftaler med private skovejere. Vice-præsident Sixten Sunabacka i UPM forudser, at disse separate aftaler vil nødvendiggøre effektivisering af arbejdspraksis – og i forlængelse heraf samarbejdet med Silvesta.

Annonce

Fremover skal Silvesta servicere UPM i alle aspekter vedrørende skovarbejde.

Kilde: UPM Kymmene –

www.upm-kymmene.com

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02