23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Møbelsalget boomer

Det går forrygende for møbelbranchen. Særligt de dyre designmøbler går som varmt brød efter danskere – i kraft af billige renter og låneomlægninger – har fået flere penge mellem hænderne.

Ikke siden 1960’erne har direktøren for Møbelhandlernes Centralforening, Frits Hansen, oplevet en fremgang i samme størrelsesorden, som den branchen oplevede sidste år.

Sidste år voksede salget med ti procent, og det er især dyre designmøbler, der har trukket læsset.

- Danskerne er begyndt at langtidsinvestere i lækre møbler. Når man alligevel skal ud og optage lån i boligen, er det jo fristende at låne yderligere 100.000 kr. til lækre møbler, siger Frits Hansen til Berlingske Business.

Møbelsalget i Danmark rundede sidste år godt syv milliarder kroner. Derudover var der et næsten tilsvarende salg af møbler til institutioner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web03