23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny dumpingsag mod Kina på vej

Den danske møbelindustri er bange for, at EU-told rammer Kina-møbler. Tyske og italienske møbelproducenter er i gang med at udarbejde en klage til EU-Kommissionen.
Annonce

Den danske møbelindustri er bange for, at sidste års tekstilkrise med Kina og Vietnam bliver gentaget i møbelindustrien. Det er de tyske og italienske møbelproducenter som er i gang med at udarbejde en klage til EU-Kommissionen. Klagen omhandler kinesisk dumping af polstermøbler i EU.

Annonce

- Vi er stærkt bekymrede for sagen. Det vil være meget generende for danske møbelproducenter, hvis der kommer en told, siger Christian Kofod, der er konsulent i Træets Arbejdsgiverforening under Dansk Industri til Børsen.

Annonce

Træets Arbejdsgiverforening omfatter 450 medlemsvirksomheder, hvoraf halvdelen fremstiller møbler. En del får desuden produceret hele eller dele af deres produktion i Kina.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|