Hammel Møbelfabriks første regnskabsperiode omfatter ni måneder i 2005, der har været præget af overtagelse af driftsaktiviteter og aktiver. Perioden har også været påvirket af strukturering og optimering af driftsaktiviteterne med henblik på at styrke rentabiliteten.
AnnonceI slutningen af perioden er driftsaktiviteterne desuden blevet samlet på én adresse i Hammel, hvilket skal være med til at bidrage til større effektivitet i årerne fremover.
AnnonceRegnskabsperiodens nettoresultat blev et overskud på 1,7 millioner kroner.
- Ud over at sætte fokus på at optimere og tilpasse driften har vi også bearbejdet afsætningskanalerne for at vinde tabte markedsandele tilbage. I det lys er vi tilfredse med resultatet, siger den ny administrerende direktør Safak Suner til Dagbladet Børsen.
AnnonceSamtidig forventer Hammel Møbelfabrik en positiv udvikling i markedet for møbler i 2006 og ser samlet grundlag for en stigende omsætning og et positivt resultat i 2006.
AnnonceKilde: Årsrapport 2005, A/S Hammel Møbelfabrik.
Annonce