I foråret aflagde Trip Trap Denmark A/S sit 2010/11-regnskab, men på grund af en omlægning af regnskabsåret har selskabet netop offentliggjort tallene for et forkortet 2011-regnskab.
Resultatet er et nettooverskud på 2,9 mio. kroner i perioden 1. januar-30. juni 2011, og det er mere end en fordobling sammenlignet med 2011/12, der dækkede de 12 forudgående måneder.
AnnonceI sin beretning betegner ledelsen resultatet som tilfredsstillende og i overensstemmelse med det forventede. Desuden fremhæves det, at forretningsplanen viser en tilfredsstillende likviditetsudvikling.
AnnonceOm forventningerne til fremtiden skriver virksomheden blandt andet:
- Introduktionen af nye produkter inden for møbler og gaveartikler, samt en fortsat udbygning af Trip Traps forretningskæde og styrkelse i Europa i de kommende år, ventes at bidrage med vækst og indtjening.
AnnonceDer forventes generelt en fastholdelse af alle væsentlige nøgletal fra 2011 til 2011/12.
Trip Trap har i regnskabsåret 2011 beskæftiget 61 fuldtidsansatte i gennemsnit. Det er syv flere end i 2010/11.
AnnonceLæs også:Trip Trap vokser på eksportmarkederne Annonce
