23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Nyt fra bestyrelseslokaler og direktionsgange

Se hvilke virksomheder med relation til træ- og møbelindustrien, der melder om udskiftninger i bestyrelse eller på ledende poster i denne uge.
Annonce
Dana

Bjarne Hansen, Marie Thygesen, Karen Marie Damberg og Klaus Klinggaard er alle indtrådt som bestyrelsesmedlemmer i Dana (kilde: JyllandsPosten).

Dana er a-kasse for selvstændige.

Dansk Industri

Lone Folmer Berthelsen er blevet ansat som chef for erhvervs- og arbejdsmarkedsuddannelser i DI (kilde: Børsen).

Annonce

DI er en erhvervsorganisation med 10.000 medlemsvirksomheder, der er aktive i medlemsforeninger, branchefællesskaber, regionalforeninger og udvalg.

DLH Danmark

Michael Andersen er ansat som ny salgschef. Han kommer fra Rationel Vinduer, hvor han har arbejdet i 10 år, senest som ekstern salgs- og projektchef.

Annonce
Jens Schultz A/S

Thomas Skovlund Madsen er forfremmet til ny direktør for Jens Schultz A/S. Han afløser Stig Bøgh på posten (kilde: Licitationen).

Jens Schultz er leverandører af træ, byggematerialer, værktøj, isenkram, befæstigelse og arbejdstøj. Virksomheden har fire afdelinger på Sydfyn.

Annonce
Kitchn A/S

Jan Thomsen er tiltrådt som ny direktør for Kitchn A/S i stedet for Anders Hornebo (kilde: Biq.dk).

Kitchn er en del at Skandinavisk Køkkengruppe.

Silvatec Skovmaskiner A/S

Oleg Boym, Rusland, er indtrådt i bestyrelsen hos Silvatec Skovmaskiner A/S i stedet for Andrey Volf, Rusland (kilde: Børsen).

Annonce

Silvatec beskæftiger sig blandt andet med produktion, salg og service af skovningsmaskiner.

Staples Danmark

Nils Claudi Arlund er udnævnt til administrerende direktør for Staples Danmark.

Læs mere i artiklen

Kontorleverandør får ny chef Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04