23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Navnenyt

Bygma-jubilar har tilbagelagt af 2,5 millioner kilometer, mens Inwido har fået ny HR-konsulent
Annonce

Inwido ansætter ny HR-konsulent
Klaus Henrik Andersen, 53 år, Thisted, er pr. 24. september 2018 tiltrådt som HR-konsulent hos Inwido i Aalborg. Her skal han primært stå for HR-relaterede opgaver for KPK Døre og Vinduer og Outrup Vinduer & Døre, som begge er en del af Inwido-koncernen.

Annonce

Klaus Henrik Andersen har mange års praktisk erfaring i at arbejde med mennesker og kommer senest fra en stilling som vejleder og underviser på Thy-Mors HF & VUC.

Derudover har han tidligere været vejleder og coach på Thisted Daghøjskole samt rådgiver og konsulent ved HK i Aalborg.

Annonce

25 års jubilæum: Bygma-medarbejder har kørt 2,5 millioner kilometer 
Brian Thaysen, der er chauffør i Bygma Aabenraa, kunne 18. oktober fejre 25 års jubilæum. Han kører gennemsnitligt 100-110.000 km om året, når han bringer byggematerialer ud til kunder rundt om i Europa.

Annonce

Fra barnsben har Brian Thaysen haft sin gang i Bygma Aabenraa, som dengang hed Voetmanns Tømmerhandel. Familiens nabo var ansat som chauffør i tømmerhandlen og den lille Brian, der var dybt fascineret af de store, flotte lastbiler fik af og til lov at komme med på langtur.

Annonce

Allerede som 13-årig kom han på lønningslisten, da han vaskede lastbiler for de enkelte chauffører, som dengang selv havde ansvar for at holde bilerne rene. Og fra 7.klasse blev han ”rigtigt” ansat i skoleferierne til forefaldende arbejde på tømmerhandlen.

Efter skolen tog han en 2-årig uddannelse hos Voetmanns Tømmerhandel. Efterfølgende blev han ansat i et speditionsfirma i Padbog, hvor han kørte med byggematerialer. I 1993 kunne han så begynde karrieren hos Bygma.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.142|