23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Jysk indvier lager med borgmester i frit fald

Forhåbentlig lider borgmesteren i Hedensted Kommune, Kasper Glyngø, ikke af højdeskræk. 

I hvert fald kaster han sig ud fra 40 meter, når Jysk 24. oktober fejrer udvidelsen af virksomheden i forvejen store distributionscenter i Uldum, High Bay 4, der er 42 meter høj og har knap 82.000 pallepladser.

Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse, hvor det dog ikke fremgår, hvorvidt springer foregår med elastik eller ej.  

- Når man får en invitation til at gå Tom Cruise og Sylvester Stallone i bedene, så blev fristelsen alligevel for stor, siger Kasper Glyngø om udfordringen.

Borgmesteren klipper snoren til den nye indvielse sammen med executive vice president logistics i Jysk Allan K. Kjærgaard samt shippingelever fra Rybners og studerende fra Erhvervsakademi Sydvest.

Alle i frit fald
Det er ikke kun borgmesteren, der forventes at springe ud fra 40 meters højde i forbindelse med indvielsen.

Alle de studerende, der deltager i indvielsen, får også muligheden for at tage en tur ned fra toppen af kranerne i det store højlager.

Allan K. Kjærgaard tror på, at det er noget, mange ser frem til:

- Når først anlægget er sat i gang, er der jo ingen mennesker i højlagrene, medmindre noget er gået i stykker, siger han Allan K. Kjærgaard, der dog sender den frygtløse borgmester ud i det frie fald før de studerende.   

Jysks distributionscenter i Uldum leverer varer til Jysks 324 butikker i Danmark, Norge, Holland, Belgien og UK samt til de 164 butikker i Jysk Franchise. Derudover leverer distributionscentret også varer direkte til kunder, der køber online.

Med udvidelsen af distributionscentret består det nu af fire high bays med til sammen 216.342 pallepladser.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|