23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Konkurs for 2 uger siden: Storkoncern køber Virklund

Telefonen bliver besvaret igen i det midtjyske. Så meget ligger fast.
Annonce

Unisport-koncernen, som med hovedkontor i Helsingfors sælger sportsudstyr til en række europæiske lande, har opkøbt en betydelig del af Virklund Sport, som for nylig gik konkurs.

Det skriver Unisport-koncernen i en pressemeddelelse.

- Unisport byder Virklund Sports kunder og partnere et varmt velkommen til vores familie. Vi befinder os allerede i det danske marked, hvor vi servicerer disse kunder, og sammen kan vi nu tilbyde endnu bedre One-stop-shop service og verdensklasse løsninger til vores kunder. Sammen er vi stærkere, skriver Unisports centrale topchef Mikko Kilpeläinen i meddelelsen.

Annonce

En herre ved navn Stefan Andersson, der er entreprise- og projektchef, får nu ansvar for at lede integrationen af de 2 firmaer.

Navnet Virklund Sport bliver bevaret. Det fremgår dog ikke af pressemeddelelsen, om der fortsat vil være produktion af idrætsinventar i Silkeborg. 

Annonce

Men telefonerne i den midtjyske virksomhed svarer igen, da Wood Supply tirsdag ringer. Der ønsker man dog ikke at udtale sig.

Hos Virklund Sport henviser man til Jan Lyngemark, der er landechef i Unisports danske datterselskab Unisport Scandinavia ApS, som har kontor i Værløse på Sjælland.

Annonce

Ham har Wood Supply forgæves forsøgt at træffe for en kommentar.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02