23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny chef ved Tunadal Savværk

Ville Huittinen er blevet ansat som savværkschef ved Tunadal Savværk. Ville kommer fra en stilling som produktionschef hos Stora Enso Timber i Kopparfors og tiltræder sin nye stilling hos SCA Timber pr. 1. september 2008.
Annonce

Ville Huittinen tiltræder stillingen som chef for Tunadal Savværk ved SCA Timber 1. september 2008.

- Stilllingen som savværkschef ved Tunadal Savværk er en spændende og udfordrende opgave. Tunadals Savværk er inde i en udviklingsfase med en ambition om at blive et af Europas mest moderne gran-savværker. Det er inspirerende, og jeg ser frem til at gå i gang, siger Ville Hiuttinen.

Annonce

Ville er 33 år gammel og kommer tidligst fra Stora Enso, hvor han har slået sine folder siden 2003.

Samtidig med Villes tiltræden overgår Jerry Larsson, nuværende savværkschef, til en stilling som teknisk direktør ved SCA Timber.

Annonce

Tunadals Savværk producerede i 2007 godt 330.000 kubikmeter savede trævarer og beskæftiger 155 ansatte. Savværkets væsentligste markeder er Frankrig, Storbritannien og Skandinavien.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: SCA Timber

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|