23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Ægget hos tatovøren

Hos indretningshuset Kozmo kan købere af Arne Jacobsens møbelklassiker Ægget nu sætte deres eget præg på stolen. Det sker ved hjælp af en nål under en tatovørs kyndige hånd.
Annonce

Indretningshuset Kozmo gør sit for at skabe unikke møbler til danskerne. Nu kan man sætte sit eget præg på møbelklassikeren Ægget ved hjælp af en tatovør og sin egen fantasi.

- Vi giver folk mulighed for at præge et møbel som Ægget helt efter deres eget hoved. Vi kan tilbyde at lave alt fra et mønster til et våbenskjold eller et par diskrete initialer, fortæller Jan Hedegaard, administrerende direktør fra Kozmo.

Annonce

Når en møbelklassiker, som Ægget, ryger under nålen, foregår det på samme måde, som når en almindelig menneskekrop tatoveres. Det er en kyndig tatovør, der udfører arbejdet, men der går dog ikke hul på læderet.

Annonce

Resultatet er en ru overflade, god holdbarhed og et utraditionelt, særpræget og elegant look.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Dagbladet Børsen

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|instance-web03