2014 blev et godt år for de eksporterende møbel- og trævarevirksomheder i Danmark.
Som fortalt her på Wood Supply onsdag steg møbelbranchens eksport med knap 5 procent, mens træindustrien havde endnu større fremgang med en vækst på 6 procent.
Tyskland er fortsat den absolut største aftager af danske trævarer og tegner sig for 26 procent af hele branchens eksportsalg.
Men selv om der var en vis tilbagegang i eksporten til Tyskland i 2014, blev den mere end opvejet af store vækstrater på markeder som Storbritannien, Norge og Holland. Ifølge branchedirektør Flemming Larsen fra Træ- og Møbelindustrien er det et vidnesbyrd om, at de danske virksomheder forstår betydningen af risikospredning i eksportarbejdet.
Præcis som i møbelbranchen er det Storbritannien, der trækker væksten. Træindustrien har i 2014 øget sin eksport til det britiske marked med mere end 40 procent, mens eksporten til Holland er steget med knap 30 procent.
![]() |