Problemet med piratkopier af designermøbler er nu så stort, at Foreningen Dansk Møbelindustri sammen med Kromann Reumert, Danmarks største advokatfirma, vil oprette en form for systematisk overvågning af piratkopister. Det oplyser dagbladet Børsen.
- Vi er langt fremme med planerne om en abonnementsordning for vores medlemmer i form af en overvågningstjeneste eksempelvis af hjemmesider med piratkopier. Flere detaljer kan jeg ikke røbe nu, siger adm. direktør Keld Korsager, Foreningen Dansk Møbelindustri, til Børsen.
I danmark vokser omfanget af piratkopier med lynets hast, og i dag er 10% af det samlede vareudbud kopivarer – hvilket svarer til, at der årligt er kopivarer i omløb for 14 mia. kr.