Erik Larsen blev ansat som teknikker i 1981 og har i mange år arbejdet med salg og projektering.
Ulrik Søe blev ansat i 1995 som salgs og reservedels konsulent, efter at have udstået sin læretid hos Ålborg Træ og Finer A/S. Kurt Christiansen vil stadig være tilknyttet firmaet som konsulent.
Dan en gros maskincenter a/s som er et af landets kendte firmaer indenfor salg og service af maskiner og udstyr til træindustrien, er i en rivende udvikling, og det er også en af grundene til at Kurt Christiansen har valgt at overlade roret til yngre kræfter.
Dan en gros maskincenter a/s har altid fokuceret mest på massivtræ-branchen og har derfor noget af det mest avancerede udstyr bl.a. til døre og vinduesindustrien med bl.a. Leadermac kehlemaskiner, SAC-Sueri Group skræddersyede vinkelkombinationsanlæg til tap/slids og profilering samt Busellato CNC styrede bearbejdningscentre.
Sidste skud på stammen er Im.pa.tech robotstyret malesprøjteanlæg bl.a. også til døre og vinduesindustrien.
Dan en gros maskincenter a/s har ligeledes et tæt samarbejde med det kendte danske værktøjsfirma Profil Værktøj A/S i Herning, som er med i alle opgaver når det gælder projektering af værktøjer til de avancerede vinduesmaskiner fra SAC Sueri Group.