23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Gabriel opjusterer og ændrer i ledelsen

Producenten af møbeltekstiler mærker positiv udvikling på alle områder og opjusterer forventningerne til årets resultat. Samtidig udnævnes økonomichef Claus Toftegaard til CFO.
Annonce

Gabriel Holding A/S med hovedsæde i Aalborg fortsætter den positive udvikling med fremgang på top- og bundlinje.

I regnskabsårets første tre kvartaler er omsætningen steget med 7 % til 215,4 mio. kr., mens resultatet af den primære drift (EBIT) er steget med 25 % til 19,7 mio. kr.

Annonce

- Omsætningsudviklingen fremkommer som resultat af vækst i samtlige forretningsområder og på alle primære geografiske markeder, skriver Gabriel i sin kvartalsrapport.

Den realiserede omsætning i årets tre første kvartaler lever op til ledelsens forventninger, mens indtjeningen overgår forventningerne. Derfor opjustereres forventningerne til det primære resultat (EBIT) fra en fremgang på 5-10 % til nu 12 %, hvilket svarer til 24 mio. kr. ud af en omsætning på 280 mio. kr.

Annonce

Gabriel forfølger i disse år en strategi om ”

at vokse med de største

”. Gennem oprustning i salgsafdelingen er det lykkedes at opnå en større besøgsfrekvens hos udvalgte topkunder, og det skaber resultater i form af vækst i omsætning, potentiale og igangværende udviklingsopgaver.

I første halvår er der iværksat udvikling af en række nye produkter, som skal supplere porteføljen af igangværende udviklingsopgaver. Der er i årets første tre kvartaler lanceret seks nye produkter, og Gabriel forventer på den baggrund at indfri målsætningen om at lancere otte produkter i regnskabsåret. Målsætningen om, at minimum 30 % af omsætningen stammer fra produkter, der er yngre end fem år, ventes også at blive realiseret.

Annonce
Direktionen udvides

Bestyrelsen i Gabriel Holding har desuden besluttet at udvide direktionen i Gabriel A/S, Gabriel Ejendomme A/S og ZenXit A/S med selskabets nuværende økonomichef Claus Toftegaard. Han udnævnes pr. 1. oktober 2014 til finansdirektør/CFO.

Claus Toftegaard, uddannet statsautoriseret revisor, blev ansat i Gabriel A/S i marts 2011 og blev udnævnt til økonomichef i juni 2011. Claus Toftegaard har tidligere beklædt ledende stillinger i RTX Telecom, Glenco og Intego.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|