23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Danske køkkenproducenter vil vokse på nærmarkederne

Nobia Denmark vil sælge flere køkkener til Tyskland, mens TMK vil ekspandere i Norge og Kvik i Frankrig.

Ifølge morgenavisen Jyllands-Posten vil de danske køkkenproducenter vokse på eksportmarkederne og primært de nære.

Nobia Denmark vil i højere grad servicere det tyske marked via sine sønderjyske butikker og derudover vil man i samarbejde med HusCompagniet åbne butikker i Nordtyskland, fortæller administrerende direktør Lars Bay-Smidt, Nobia Denmark, til avisen.

TMK, der står bag køkkenkæderne Svane og Tvis, vækster i øjeblikket med 30-40 procent i Norge og har 20 butikker med forventning om flere nyåbninger i år. Derudover har man netop etableret sig på Færøerne og ligesom Nobia satser TMK også på øget eksport til Nordtyskland.

Kvik har fokus på eksisterende eksportmarkeder. Senest ekspanderede selskabet i Frankrig, hvor man nu har fire butikker.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.055