23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Midtjyder satser på udlandet: - Vi har et uforløst potentiale

Aulum-virksomheden mærker stigende konkurrence af producenter fra Kina, som kan importere til EU-lande uden at betale told
Annonce

Fog & Venø mærker et hårdt pris- og konkurrencepres på det danske marked.

Det er særligt fra Kina, at den midtjyske akustikproducent mærker stigende konkurrence på de populære panelprodukter. Det bidrager til et markant fald i indtjeningen, som i seneste regnskab landede på 3 mio. kr. før skat. For to år siden var overskuddet tæt på 70 mio. kr.

Annonce

- Det danske marked er ved at modne, og konkurrencen er blevet væsentligt hårdere, særligt herhjemme, siger adm. direktør Ole Madsen.

Fog & Venø A/S
Regnskabsår 2024/25 2023/24 2022/23
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning - - -
Bruttofortjeneste 48,6 56,6 107,2
Resultat af primær drift 3,0 7,2 68,3
Årets resultat 0,8 3,7 52,1
Balancestatus 198,3 207,8 194,8
Egenkapital 68,2 66,5 82,8
Antal ansatte 77 88 72
Kilde: CVR

Aulum-virksomheden er gået fra et marked med relativt få konkurrenter til nu at være under pres fra især billige, importerede akustikpaneler fra Kina. 

Højere omkostninger til danske producenter

Produkterne kommer ofte ind som færdigvarer uden told, mens europæiske producenter betaler told på råvarerne.

Annonce

- Det er paradoksalt, at der ikke er told på færdige akustikpaneler fra Kina, mens der er told på råvarerne, hvis man vil producere dem herhjemme. Det giver os højere materialeomkostninger end dem, vi konkurrerer med, siger Ole Madsen, der undrer sig over reglerne. 

- Det giver ikke mening for et produkt, som i bund og grund kun består af to råvarer. 

Reglerne skyldes EU’s fælles toldsystem og internationale WTO-aftaler, hvor toldsatser fastsættes efter varekategori. I praksis betyder det, at færdigproducerede akustikpaneler kan importeres toldfrit, mens råvarerne belægges med told – selv om det stiller europæiske producenter dårligere.

Tæt på bunden

Prispresset har ifølge direktøren bragt det danske marked ned på et niveau, hvor det er vanskeligt at skabe en fornuftig indtjening.

Annonce

- Særligt priserne i Danmark er meget lave. Vi må være tæt på bunden nu, siger Ole Madsen. 

Aktivitetsniveauet er faldet med 15 pct. hos Fog & Venø, og det kan afspejles i medarbejderantallet, som er reduceret fra 88 til 77.

Ifølge Ole Madsen er der ikke nødvendigvis tale om en faldende efterspørgsel på akustikpaneler, men snarere et marked, hvor priskonkurrencen er intensiveret.

- Jeg tror ikke, efterspørgslen samlet set er faldet de seneste år. Men prispresset og konkurrencen er blevet voldsom, siger han.

Fremtiden ligger uden for Danmark

Det pressede danske marked får Fog & Venø til at rette blikket mod udlandet. Mens akustikpaneler er bredt udbredt i Danmark og resten af Nordeuropa, er markedet i Central- og Sydeuropa fortsat kun i sin spæde fase. 

Annonce

- Vi har en meget lav markedsandel uden for Danmark, og det giver os et stort uforløst potentiale. Vi ser især yderligere muligheder i Tyskland, Holland, Belgien, Frankrig og Sydeuropa, hvor efterspørgslen er stigende, siger Ole Madsen.

Virksomheden forventer derfor, at en større del af væksten de kommende år vil komme fra eksportmarkederne.

Trods presset fastholder Fog & Venø sin strategi om egen produktion i Danmark.

Virksomheden har investeret i et effektivt produktionssetup, som ifølge ledelsen gør det muligt at levere hurtigt og præcist - også til kunder syd for grænsen.

- Vi har investeret kraftigt i produktionen, og vores setup gør os i stand til at reagere hurtigt og levere med korte leveringstider. Det er en klar fordel i markeder, hvor kunderne forventer fleksibilitet, siger Ole Madsen.

Annonce

Forventer vækst

For det kommende regnskabsår forventer ledelsen en forbedring af indtjeningen, blandt andet drevet af højere aktivitet på markeder uden for Danmark. 

- Det danske marked er ikke længere et vækstmarked på samme måde som tidligere. Derfor skal vi være endnu skarpere på pris, effektivitet og strategi. Men vi ser et betydeligt vækstpotentiale internationalt, og det er dér, vi kommer til at accelerere, siger han.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web03