23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Møbelproducent skifter topchef

Stifter Flemming Lindtofte stopper som adm. direktør i Unique Furniture

Unique Furniture har fået ny adm. direktør.

Det oplyser firmaet, som både designer og distribuerer møbler fra virksomhedens hovedkontor i Kolding, i en pressemeddelelse.

Flemming Lindtofte, som stiftede firmaet i 2007, har netop givet direktørkasketten videre til Jacob Lyngsø. Han har hidtil været kommerciel direktør (CCO).  

"Mens Jacob vil udvide sit fokus til hele koncernen, vil han fortsat være tæt forbundet med sine kommercielle rødder og sikre, at vores markeds­tilgang forbliver både modig og ambitiøs," skriver møbelfirmaet om ledelsesskiftet.

Åbne for opkøb

Flemming Lindtofte vil fortsat være en del af ledergruppen, men med et primært fokus på Supply Chain Management samt strategisk vigtige projekter, herunder vores amerikanske datterselskab og udviklingen af firmaets nye hovedkontor og showroom, hvor gravearbejdet forventes at begynde i løbet af de kommende måneder.

"Vi forbliver åbne over for at vurdere relevante muligheder for partnerskaber i form af M&A-aktiviteter, som også i de kommende år vil være et fortsat fokusområde for både Flemming og Jacob," påpeges det også.

Skiftet på direktørposten sker i kølvandet på et regnskabsår, hvor Unique Furniture havde sin bedste indtjening nogensinde

40,3 mio. kr. tjente møbelproducenten efter skat, en klar forbedring i forhold til året forinden.

UNIQUE FURNITURE A/S
Regnskabsår 2023 2022
Valuta mio. DKK mio. DKK
Bruttofortjeneste 112,0 100,3
Resultat af primær drift 51,6 46,8
Resultat før skat 51,6 42,7
Årets resultat 40,3 33,0
Balancestatus 192,8 135,4
Egenkapital 108 87,6
Antal ansatte 139 116
Kilde: CVR

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032