Køkkenkæmpe fortsætter sin tilbagegang
Der var en grund til, at Kvik skiftede direktør i starten af 2025.
Det var for at vende den nedadgående udvikling for køkkenvirksomheden. 1. februar indtog Claus Flyger Pejstrup hjørnekontoret.
Nu er der blevet offentliggjort regnskabstal, der gør det tydeligt, at der er noget at rette op på. For andet år i træk går Kvik tilbage på både omsætning og indtjening. Alligevel mener den nye direktør, at Kvik kom "fornuftigt gennem et udfordrende år" for køkkenmarkedet.
- Hele branchen mærkede den lave forbrugertillid i 2024, hvor kunderne holdt igen med store købsbeslutninger, udtaler Claus Flyger Pejstrup i en pressemeddelelse.
Det officielle regnskab er endnu ikke blevet offentliggjort, men herunder er de tal, som Kvik selv har delt med Wood Supply
Regnskabsår | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
Nettoomsætning | 1363,7 | 1507,1 | 1789,5 | 1832,4 |
Årets resultat | 103.4 | 142,5 | 217,3 | 209,9 |
Egenkapital | 319.3 | 265,9 | 373,5 | 331,2 |
Kilde: CVR |
180 butikker
Han hæfter sig ved, at Kvik stadig omsætter for over en milliard. Her skal det nævnes, at det er 11 år siden, at Kvik omsatte for under en milliard.
Direktøren knytter desuden følgende ord til regnskabet:
- Kunderne flytter sig hele tiden, og vi gør os meget umage for at være innovative og udvikle de rigtige produkter, farver og former til tiden.
Kvik har over 180 eksterne butikker i 13 lande (Danmark, Sverige, Norge, Finland, Holland, Belgien, Spanien, Tyskland, Færøerne, Island, Thailand, Taiwan og Filippinerne). Det bliver til omkring 1.200 medarbejdere samlet set.
Omsætningen skal holde niveau
Det var særligt i Tyskland og Spanien, det lykkedes at sælge køkkener.
- Mens markedet herhjemme er blevet mindre i 2024, er der stadig god efterspørgsel på Kviks danske køkkendesign i udlandet, særligt i og omkring storbyerne. I 2025 tror vi på, at vi fortsætter væksten i særligt Holland, Spanien og Tyskland, siger Claus Flyger Pejstrup.
I 2025 forventer Kvik som minimum at fastholde omsætningsniveauet fra 2024 i et fortsat udfordret marked. Det skal blandt andet ske som resultat af de seneste års millioninvesteringer i kunderejsen og strømlining af franchisetagernes processer.
- Det er et stort og svært valg at købe nyt køkken. Mens andre investerer i produktionsfaciliteter, fokuserer vi særligt på at udvikle nye løsninger, der giver en unik kundeoplevelse, der blandt andet bygger på samspillet mellem de fysiske og digitale kanaler, udtaler Claus Flyger Pejstrup.
Kvik har hovedkontor i Vildbjerg og ejes af den svenske Ballingslöv-koncern.