23948sdkhjf

Historisk møbelhus er til salg – nu er der sat beløb på

Kollund Møbler har eksisteret siden 1937 og er netop blevet sat til salg

Læderet skal være godt fyldt op med sedler, hvis det skal være muligt at erhverve sig det historiske møbelhus. 

Kollund Møbler er blevet sat til salg for 21 mio. kr. Det skriver Jydske Vestkysten, som har snakket med erhvervsmægleren Nordicals, som har fået til opgave at sælge ejendommen. 

Til gengæld får køberen en attraktiv beliggenhed ned til Flensborg fjord og en butik, der kommer til at ligge i grænselandet mellem  Danmark og Tyskland - på den danske side af grænsen tæt på Kruså. 

- Det oplagte ville være, at det fortsætter som møbelhus, men der kan være flere scenarier i det. Placeringen er særlig attraktiv for virksomheder, der har behov for eksponering over for både danske og tyske kunder i det købestærke grænseområde, siger erhvervsmægler Kim Faber Hansen.

Butiksarealet er på 4000 kvm. 

Kollund Møbler

Historien om Kollund Møbler går tilbage til 1937, hvor sadelmager Frederik Clausen, også kaldt ”Fidde”, drev sin forretning på Fjordvejen i Kollund. 

Det gængse arbejde som sadelmager udviklede sig med tiden til salg af nye møbler, når de gamle ikke kunne repareres længere

Salget af nye møbler blev en stadig voksende del af forretningen. Pladsen blev med tiden for trang i det lille hus på Fjordvejen

Derfor valgte at rive den gamle tankstation ned på den anden side af vejen og byggede der den første del af den nye butik. Bygningen som den står i dag, blev opført i flere etaper mellem 1979 og 1981

Lang historie 

Siden 1937 er der blevet solgt designmøbler og interiør hos Kollund Møbler. 

Men det er snart slut, og beslutningen er truffet af ejer Willy Støckler i forbindelse med, at butikschef Kim Christensen har sagt op.

- Uden Kim og med halvanden times kørsel fra mine øvrige erhvervsinteresser i Esbjerg er det ikke muligt for mig at give forretningen den opmærksomhed, den fortjener. Derfor åbner vi nu op for nye muligheder, både hvad angår salg af bygninger og måske også virksomheden i sig selv, fortalte Willy Støckler i starten af april

Der er mulighed for, at en ny ejer kan overtage virksomhedens webshop og eventuelt videreføre forretningen i nye rammer. Alternativt kan bygningerne overtages til helt nye formål, lyder det på hjemmesiden.

Frem til 30. september bliver der afholdt løbende salg af udstillingsmodeller og varelager.

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078