Armenien bliver det 11. land, der er drevet på franchisebasis, og Lars Larsen har store forventninger til samarbejdet:
- Armenien er et spændende land, og vores første indtryk er, at der er stor interesse for de Jyske varer hos kunderne, siger Lars Larsen
AnnonceHan vurderer, at der er potentiale for flere butikker i Armenien – hovedsageligt i hovedstaden.
- Vi er altid interesserede i franchiseaftaler i lande, hvor vi ikke selv har planer om at åbne egne Jysk-butikker – og Armenien er et godt eksempel på sådan en løsning, tilføjer Lars Larsen.
AnnoncePlanen er, at der allerede næste år – året hvor Jysk i øvrigt fejrer sit 35 års jubilæum – skal åbnes flere butikker i landet.
Lars Larsen åbnede sin første butik i 1979. I dag er Jysk en international koncern med mere end 2.050 butikker i 35 lande og cirka 17.500 medarbejdere. Koncernen har en årlig omsætning på cirka 19,5 milliarder kroner. Annonce
