Så meget har det kostet at etablere ny isenkram- og interiørkæde i Danmark

12 detailbutikker - og mange flere på vej.
Basic & More er en ny interiør- og isenkramspiller på det danske marked, men det har sin pris at manifestere sig, skriver Børsen på baggrund af en gennemgang af kædens regnskab.
Basic & More
- Virksomheden er stiftet i 2021.
- I skrivende stund tæller kæden ti butikker - i Aarhus, Odense, Kolding, Aalborg, Vejle, København, Taastrup, Nørrebro, Lyngby og Herning.
- Dertil kommer to nye butikker på Amager og i Slagelse.
- Direktør er Søren Bryske Larsen.
- Konceptet baserer sig på et mix af mærkevarer og egne varer - hvor kvalitet, design, det unikke, det specielle og det lækre fylder.
- Målgruppen er primært kvinder i alle aldre.
Kilde: Basic & More
Her viser tallene, at Basic & More - som har eksisteret siden 2021 - har brugt omtrent 19 millioner kroner på at åbne butikker i hele landet.
Ifølge direktør Søren Bryske Larsen bunder det i massive investeringer i både lokaler, etablering af selskabet samt lønninger til hovedkontoret, forklarer han til Børsen.
- Vi sigter efter positiv drift i butikkerne, og det går efter planen. Vores investorer er tilfredse med driftsresultatet, uddyber han.
Investorerne i Basic & More tæller prominente profiler som Niels Holch-Povlsen, Jes Hastrup Wistesen og Karsten Ree.
Regnskabsår | 2022 |
Valuta | mio. DKK |
Nettoomsætning | - |
Bruttofortjeneste | -11,3 |
Resultat af primær drift | -23,9 |
Resultat før skat | -24,5 |
Årets resultat | -19,1 |
Balancestatus | 41,6 |
Egenkapital | 12,3 |
Antal ansatte | 15 |
Kilde: CVR |