23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Danmarks store limproducent kalder rekordresultat for 'normalt'

Danalim kan i det netop afsluttede regnskabsår præsentere en bundlinje på 25 mio. kr. og en toplinje langt over den halve milliard
Annonce

I går kunne den 95 år gamle Køge-baserede limproducent Danalim fremlægge et regnskab, hvor bundlinjen er på 25 mio. kr. I historiske regnskaber tilbage til 2014/15 kan ikke findes et bedre resultat. 

Virksomheden opgør ikke omsætning i markedssegmenter, fordi "det kunne udgøre betydelig konkurrencemæssig skade", men alle i den danske og nordiske træbranche kender virksomhedens produkter.

Annonce

Virksomheden afgiver en fyldig ledelsesberetning, og i den kan man læse, at resultatet er ”tilbage på normalt niveau, og årets resultat vurderes at være tilfredsstillende”. Altså, Danalim vurderer, at et rekordresultat er normalt for virksomheden, og derfor er man tilfreds.

Og det er rigtigt, at Danalim præsterede et resultat på 14,6 mio. kr. i 21/22 mod 19,3 mio. kr. 20/21, men med undtagelse af nedgangsåret 21/22 er virksomhedens bundlinje i nyere tid vokset år for år.

Annonce

Den halve mia. kr. i omsætning blev rundet i regnskabsåret 2020/21, og i sidste regnskabsår er toplinjen vokset til 662 mio. kr.

Fonden bag Danalim, Kaj Hansens Fond, udgav også regnskab i går. Og heri står, at man også havde forventet en højere omsætning i 2022/2023. Alligevel har man opnået det forventede resultat, fordi man har gennemført ”tilpasning af omkostninger og effektiviseringer”.

Fonden skriver yderligere i dens regnskab, at Danalim har oplevet omsætningstilbagegang i flere markeder, men ”særligt i de segmenter, som primært leverer til nybyggeri, har man oplevet faldende omsætning.”

Annonce

DANA LIM A/S
Regnskabsår 202223 2021/22 2020/21
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Nettoomsætning 661,5 691,5 576,9
Bruttofortjeneste 182,7 160,6 154,5
Resultat af primær drift 39,5 22,6 29,6
Resultat før skat 33,5 18,8 26,2
Årets resultat 25,0 14,6 19,3
Balancestatus 411,3 444,2 437,5
Egenkapital 144,8 122,2 109,0
Antal ansatte 217 221 199
Kilde: CVR

Som mange andre danske virksomheder aktive på det nordiske marked, har virksomheden også taget et valutakurshug. 

Annonce

”Samtidig har fald i SEK og NOK medført en negativ påvirkning af afsætningen på disse markeder målt i koncernvalutaen DKK,” skriver Danalim.

Danalim forventer en stigende omsætning i 2023/24, og det gør virksomheden, fordi man påregner at vinde markedsandele i koncernens markeder. Samtidig forventer man resultat på niveau med 2022/23, og det vil sige i omegnen af 25 mio. kr.

Annonce
Se nøgletal for: {{ company.name }}
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02