Denne mobile sugearm klarer problemet med f.eks. svejserøg, fint støv og lignende
Coral Jetclean DF er det oplagte valg til effektiv og nem fjernelse af røg, støv og lignende på værksteder, skoler, laboratorier samt en masse andet.
opnå bedre indeklima med denne flytbare sugestation. Velegnet til mange formål og brancher.
Mobil filterenhed for filtrering af svejserøg/støv som ikke er eksplosiv.
Denne enhed er ideel hvor man har behov for forskellige arbejdssteder, desuden undgår man bekostelig installation af ventilator, rør udendørs jethætte m.v. Filterenheden er forsynet med hjul og kan nem flyttes. Filterenheden er med automatisk trykluftrensning og består i øvrigt af en robust konstruktion af et forkammer, hvor det grove støv bliver deponeret. Det efterfølgende patronfilter sikre adskillelse af det resterende Støv. Det hele opsamles i en tank, som nemt kan tømmes. Jet Clean DF er forsynet med en ekstraktionsarm som er 3 m. i længden.
Tekniske data:
Svejsearmens længde: 3000 mm. Arm diameter: 150 mm. Netspænding: 400 V. Motoreffekt: 0,75 kw. Filterareal: 8 m2. Luftydelse: 1450 m3/timen. Adskillelse: 99 %. Støj: 72 db. Dimension L/B/H: 905/675/939 mm.
*Nem at flytte rundt fra sted til sted.'
Med ekstrakstionsarm der kan der kan positioneres i alle retninger.
Til brug på værksteder hvor der svejses, loddes eller på laboratorier hvor lugtgener skal fjernes.
Ring eller send en mail for tilbud
Thrane Maskiner ApS
www.thranemaskiner.dk