23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Ny direktør i Biva

Fra lavpris fødevarer til lavpris møbler. Nettodirektør Thomas Jellum skifter chefstolen i Netto ud til fordel for chefstolen i Biva. Nu skal lavpriskæden ekspanderes til udlandet.

Biva Lavprismøbler har fundet manden, der skal føre Biva ind i fremtiden. Manden er Thomas Jellum, der har siddet som direktør i Netto Danmark i ti år.

Thomas Jellum skifter over til Biva den 2. oktober. Det oplyser Berlingske Business i dag.

- Thomas Jellum har dokumenteret succes med udvikling af detailkæder i Danmark og i udlandet. Han kender discounthandelen ud og ind og har gået i Danmarks bedste detailhandelsskole - nemlig Dansk Supermarked, siger Esben Bay Jørgensen til avisen.

Thomas Jellum skal ekspandere Biva-kæden til udlandet. Inden for det næste halvandet år skal der åbnes Biva-bolighuse i Sverige og i Nordtyskland.

Herudover skal Biva, der har 36 bolighuse i Danmark, fordoble sit antal bolighuse i landet inden for den kommende fremtid. Også dette skal Thomas Jellum stå i front for, informerer avisen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|