23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Lidt færre konkurser i landet

Færre virksomheder inden for alle brancher er gået konkurs i august måned. Ikke siden juni 2000 er der set et så markant fald i konkurser på en måned. De største fald har bl.a. været inden for Bygge & Anlæg, Handel & Reparation.

Experian har foretaget en konkursanalyse, der viser, at antallet af konkurser i august måned var på bare 116, hvilket er et fald i forhold til august 2005 på godt 27 %. Kun i Sydjylland og på Bornholm og Grønland var der tale om stigninger.

Det er det laveste antal konkurser på en måned siden juni 2000, og der er faldende konkurser i næsten alle brancher.

De største fald har været indenfor Forlystelse & Fritid, Fast Ejendom & Forretningsservice, Bygge & Anlæg, Handel & Reparation samt Transport.

Kilde: Experian.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|