23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Træhusbranchen øger sin omsætning markant

Træhusbranchen har det godt i disse tider. En ny halvårsrapport viser, at svenske træhusfabrikanter har øget omsætningen med 16 % i forhold til samme periode 2005.

En ny svensk sammenstilling viser, at svenske træhusfabrikanter til sammen har øget ordreindgangen i årets første halvår med 16 % i forhold til samme periode sidste år.

Den totale omsætning inklusiv eksport var i januar-juni 2006 på 2,6 mia. sek., hvilket er en stigning på 16 % i forhold til samme periode 2005. Den totale omsætning for leverancer og monteringsfærdige huse inklusiv eksport var under samme periode på 2,1 mia. sek. – en stigning med 22 % i forhold til 2005.

Ordreindgangen for eksport af monteringsfærdige huse af træ i perioden fra januar til juni 2006 steg til 227 mio. sek., og det er en stigning på 41 % i forhold til samme periode 2005.

Svenskerne leverede træhus til udlandet på en værdi af 162 mio. sek., hvilket er en øgning på 19 % set i forhold til 2005. Sverige eksporterer flest træhuse til Norge, Danmark og Tyskland.

Kilde: TMF.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web01