23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Jysk må stadig holde dørene lukket til 1.260 butikker

Annonce

Mens genåbningen af den danske detailhandel er i fuld gang, ser det anderledes ud mange steder i resten af Europa. Oven på et 2020 med tvangslukninger på en lang række Europæiske markeder, betyder en ny smittebølge, at der flere steder igen opereres med nedlukninger, og det rammer blandt andre linnedgiganten Jysk.

Annonce

Det skriver Finans.

Modsat tidligere er der dog i denne omgang tale om regionale tiltag i flere lande, blandt andet i Tyskland, hvor koncernen driver omkring 1000 butikker.

Annonce

– Vi har her sidst i denne uge 1.260 af butikker tvangslukket i Europa. Tyskland er i front med ca. 700. Det ændrer sig hele tiden i takt med regionale tiltag. Desuden er der også i nogle lande mulighed for, at lukkede butikker fortsat må udlevere varer til kunder, som har købt digitalt og andre løsninger, fortæller Jysks kommunikationsdirektør Rune Jungberg Pedersen til avisen.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web02