Der er gang i salget af dansk møbeldesign i Japan, og i fremtiden bliver det lettere for japanerne også at få fingre i en designstol fra Børge Mogensen.
Det er Fredericia Furniture A/S, der har ambitioner om at udbrede kendskabet til Børge Mogensen, og møbelfirmaet vil ikke bare satse på den japanske hovedstad, Tokyo, men også forsøge at sprede salget til provinsen.
- Godt halvdelen af vores salg af Fredericia Furnituresmøbler går nu til kunder uden for Tokyo, anslår salgschef Ken Hashiba, Fredericia Furniturs agent i Japan, i Dagbladet Børsen.
Provinsen er generelt kommet i søgelyset, da befolkningen her ikke længere står i skyggen af Tokyos. Også her er unge mennesker, der bygger nye arkitekttegnede huse i moderne materialer, villige til at betale for møbeldesign, der passer til byggestilen.
Fredericia Furnitures eksport til Japan er de seneste fem år vokset med 1 millioner kroner eller omkring 10 procent.