23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Brand på Døstrup Savværk & Emballage

En flishugger var i tirsdag morgen årsag til, at der udbrød brand på Døstrup Savværk & Emballage

Indsatleder Gerner Nielsen fra Mariagerfjord Beredskab fortæller, at branden, der opstod i en flishugger, hurtigt bredte sig og totalskadede den hal, der husede huggeren. Ikke desto mindre fik beredskabet hurtigt branden under kontrol, oplyser Nordjyske.dk.

- Vi har branden under kontrol nu. Men vi skal have fjernet noget loft, så vi kan være helt sikre på, at branden ikke udvikler sig igen, siger Gerner Nielsen til avisen.

Der har i alt været 11 brandfolk i auktion i forbindelse med branden, og de er fortsat på stedet for at hindre at ilden blusser op igen.

Døstrup Savværk & Emballage fremstiller og sælger blandt andet paller, juletræer, træflis, lærketræ til legepladser, varmebehandlede paller, træemballage & brædder.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|