23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Skræddersyet program til Setra

PLUS leverer i første omgang til to af Setras otte store distributionscentre i Sverige. PLUS har i tæt samarbejde med Haderup Træeksport og sin svenske agent indgået et spændende samarbejde med Setra Byggprodukter i Sverige, fremgår det af ITH Nyt nr. 75.
Annonce

Setra Byggprodukter indgår i Setra Group, som er Sveriges største og Europas fjerde største koncern indenfor træindustri.

- Vi har lavet et skræddersyet produktprogram til Setra, som de kan tilbyde deres kunder i Sverige. Vi ser mere og mere, at de store kæder ønsker et lille sortiment, som de kan lagerføre. Vores produkter er samlet i et 4-siders katalog under navnet ”Trädgård 2005.” Setra har otte store distributionscentre i Sverige. Af disse vil foreløbig to starte med Plus varer, fortæller salgschef Mikkel Dall.

Annonce

På det svenske marked bliver der i forvejen solgt Plus produkter til en del grossister. I Norge bliver salget stadig varetaget af importør RKC. Her planlægger PLUS en direkte tilstedeværelse på markedet fra 2006. I Finland har PLUS og Haderup Træeksport i to år leveret til Kesko, der er Finlands største kæde indenfor branchen.

Annonce

Kilde: ITH Industri Invest A/S; ITH Nyt nt. 75 -

http://www.ith.dk

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04