23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Jysk tager på erobringstogt

Ledelsen i Jysk har vedtaget at sydeuropæerne også skal kunne handle i Jysk. Derfor rettes blikket nu derfor mod Holland og Schweiz i første omgang. Målet er at indtage Frankrig og Italien inden for de næste tre år.
Annonce

Nu skal det ikke længere være forbeholdt nord- og østeuropæere at handle i Jysk. Med næsten 1.000 butikker i Nord- og Østeuropa er kæden klar til at rette blikket mod Sydeuropa.

Så næste efterår åbnes butikker i Holland og Schweiz – og Italien og Frankrig følger efter om senest tre år, måske tidligere, hvis der dukker et tilkøb op, fortæller Jysk-ejer Lars Larsen ifølge Dagbladet Børsen.

Annonce

Det tog 25 at nå 1.000 butikker for Jysk-kæden. Ambitionen er nu at nå 2.000 butikker inden for de næste 10 år, hvilket svarer til åbning af 100 nye butikker om året.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03