Tvis/Modulia, der har hovedsæde i Tvis nær Holstebro, har overtaget Svane Køkkenet fra den svenske køkkenkoncern Ballingslöv.
Svane Køkkenet er ikke ukendt for den danske køkkenproducent, idet Tvis/Modulia indtil nu har været leverandør af køkkenelementer til Svane Køkkenet.
Da Ballingslöv overtog Svane Køkkenet i 2004 var planen, at svenskerne med virkning fra 1. april i år selv ville producere køkkenelementerne, dels i Sverige, dels på en helt nybygget fabrik i Hedensted. Men da produktionen og logistikken ikke har kunnet fungere som forventet, måtte den svenske køkkenkoncern i går aftes meddele fondsbørsen i Stockholm, at den stopper sit Svane-projekt, fremgår det af Dagbladet Børsen.
I samme periode har Tvis/Modulia fået vind i sejlene med sit nyetablerede brand, Lifa Design, der er designet af Jacob Jensen. Når Svane Køkkenet nu er blevet en del af den danske køkkenkoncern, betyder det, at Tvis/Modulia skal ansætte omkring 40 nye kolleger inden for den nærmeste fremtid.