23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Pilen peger fortsat op i tysk møbelindustri

De nyeste salgstal viser, at de tyske møbelvirksomheder samlet set har omsat for 8,1 % mere end i fjor.
Annonce

De positive takter fortsatte, da brancheorganisationen VDM for nyligt offentliggjorde salgstallene for den tyske møbelindustri i august måned.

Med en samlet omsætning på 1,216 mia. EUR kunne branchen her fremvise en vækst på 9,7 % mere end i samme måned sidste år, og totalt har man nu omsat for 10,74 mia. EUR – 8,1 % højere end i fjor.

Annonce

Det er virksomhederne inden for kontor, butiks- og kontraktmøbler, der kan glæde sig over den største procentvise fremgang med en vækst på 20,1 % i august og 19,6 % i årets første otte måneder.

Annonce

I køkkenbranchen kan man, trods en nedgang på -2,8 % i august, indtil videre fremvise en vækst i 2011-omsætningen på 6,5 %. Salget af boligmøbler steg med 10,5 % i august, og ligger i perioden januar-august præcis 5 % højere end sidste år.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: Euwid

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|