23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Flot dansk indsats ved VM i Håndværk

VM i Håndværk, der fandt sted i Helsinki, blev afsluttet i sidste weekend. Der var danske repræsentanter i flere discipliner, og det blev til tre sølvmedaljer og tre diplomer, hvilket er den flotteste danske indsats nogensinde.
Annonce

I år var det fjerde gang, at Danmark var repræsenteret ved VM i Håndværk, og det var klart den flotteste præstation, der fandt sted i Helsinki.

Det blev til tre sølvmedaljer og tre diplomer, men der var ingen af de seks tildelinger, der tilfaldt de dystende i træfagene.

Annonce

Tættest på kom bygningssnedkerlærling Henrik Hjelmager Olsen, der kun manglede tre points i at nå de magiske 500 point, der udløser et diplom, fremgår det af TIB’s hjemmeside.

Annonce

- Jeg synes, det er helt fantastisk, at vi kommer hjem med så gode resultater på trods af, at vores deltagere slet ikke har haft de samme træningsmuligheder, som deres konkurrenter i de fleste andre lande har, siger Pia Hegner, Sekretariatsleder for DK-Skills, til TIB.

Annonce

Næste gang VM i Håndværk afholdes, skriver vi 2007, og til den tid, finder det sted i Japan.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|