23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply

Ny adm. direktør hos Astralis

Den kriseramte Astralis-koncern, der har hovedsæde i Føvling, får fra i dag ny administrerende direktør. Poul Plougmann, der tidligere var topchef i Lego, sætter sig i chefstolen hos producenten af saml-selv-møbler.

Poul Plougmann er fra i dag administrerende direktør i Astralis-koncernen, der med base i Føvling, producerer saml-selv-møbler i massivt fyrretræ.

En af den nye administrerende direktørs fornemmeste opgaver bliver at gennemføre de effektiviseringer og restruktureringer, der allerede er igangsat.

Astralis har allerede lukket sin fabrik i Herning, og nu samles salgsindsatsen i både fyrretræsdelen og datterselskabet Unique Furniture, som importerer møbler i andre træsorter. Astralis forventer et betydeligt underskud i 2004/05, men et nulresultat allerede i 2005/06, siger bestyrelsesformand Heinrich Küsch ifølge Dagbladet Børsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web01