23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

MS Hindenburg A/S har stor succes med terrasse-bræddeprogram

Af en pressemeddelelse fremgår det, at MS Hindenburg A/S i Odense oplever det pudsige, at salget af terrassebrædder i vintermånederne har ligget på et meget højt niveau.
Annonce

MS Hindenburg A/S har stor succes med terrassebræddeprogram



Produktchef Torben Stig Pedersen udtaler – ”Vi har de seneste måneder oplevet en forbavsende stor interesse for terrassebrædder udenfor sæsonen – der gør, at vi tror 2005 bliver et virkeligt stort år for vores terrassebrædder”.

Annonce

Derfor har MS Hindenburg A/S samlet deres sortiment af udeprodukter under ét nyt brand – Next Step Outdoor. Sortimentet indeholder 6 forskellige hårdttræsterrassesorter i flere forskellige dimensioner samt beklædningsprogrammet i Western Red Cedar samt mahogni.

Annonce

STARK har allerede taget sortimentet til sig – og vil markedsføre det i det kommende nummer af STARK Magasinet som bliver husstandsomdelt indenfor kort tid.

Torben Stig Pedersen supplerer ”Vi har nogen tid været opmærksomme på den store interesse – og har derfor i gennem vinteren bygget lager op således vi kan være klar til forårets forventede salg”

Annonce

Anvendelsen af hårdttræ i byggeri er de senere år steget kraftigt – og forventes af fortsætte de kommende år. Hårdttræ udgør for mange arkitekter en fast bestanddel af deres projekteringer – og Torben Stig Pedersen formoder at efterspørgslen hos de private husstande er en udløber af denne tendens.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04