23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

Fletmøbler giver bonus hos Cane-Line A/S

Cane-Line A/S, der har base i Odense, har succes med fletmøbler. I dag agerer virksomheden på 56 markeder. Virksomhedens succes med eksotiske fletmøbler afspejler sig også på bundlinien.
Annonce

Cane-Line A/S i Odense designer kurvemøbler, der fremstilles i Fjernøsten. Produkterne sælges på 56 markeder.

- Sidste år indledte vi eksport til Indien, men vi er også i Mexico, Japan, Sydafrika, New Zealand, Australien, næsten alle lande i Mellemøsten og i USA, oplyser den administrerende direktør for Cane-Line, Brian Djernes til Fyens Stiftstidende.

Annonce

Cane-Line A/S startede op i 1986 og siden har virksomheden været i vækst.

Bruttofortjenesten steg fra knap 38 millioner kroner i 2002/03 til lige godt 46 millioner kroner i 2003/04. Samtidig steg resultatet efter skat med fem millioner kroner og lyder i regnskabet 2003/04 på godt 19 millioner kroner, fremgår det af Fyens Stiftstidende.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01