Med en stor kontrakt hos Jysk Nordic vundet i en international konkurrence er Expedit klar til opkøb og nye vækstmål. Det skriver dagbladet Børsen.
Aftalen med Jysk omfatter godt og vel 700 butikkerDen største af de kontrakter, der er landet hos Expedit hen over sommeren, er en treårig leveringsaftale til en værdi af 50-70 mio. kr. til detailgiganten Jysk. Her skal man producere og levere skræddersyet butiksinventar til størstedelen af de 700 butikker, Jysk Nordic har i 14 lande i Vest- og Østeuropa.
- Vi bød ind, da Jysk Nordic i efteråret 2010 sendte en stor del af sit butiksinventar i udbud. Ordren er kommet i hus i konkurrence med en lang række andre aktører i Danmark og udlandet. I finalerunden var der os og to udenlandske konkurrenter tilbage, siger adm. direktør Steen Bødtker til dagbladet.
Udover kontrakten med Jysk har Expedit indgået en toårig aftale på 50 mio. kr. med Kesko Food, Finlands største supermarkedskæde, og en toårig aftale på 60-70 mio. kr. med svenske Lindex AB om levering af butiksinventar.
Aftalen med Jysk er et vigtigt skridt på vej mod Expedits strategiske mål, som Steen Bødtker satte sidste år, da han satte sig i chefstolen for koncernen: Omsætningen i Expedit skal løftes fra de nuværende 400 mio. kr. til at runde 500 mio. kr. med et overskud på 6% eller 30 mio. kr. før skat senest i 2013.
- Vi offentliggør vort halvårsresultat for 2011 den 30. august. Jeg kan kun sige, at vi fastholder udmeldingen fra 1. kvartal i år om, at Expedit forventer et overskud i år, siger Steen Bødtker.
Tidligere i år overtog Expedit butiksindretnings-aktiviteterne fra reklamebureauet Par No. 1, samtidig med at man overtog den norske konkurrent Aktiv Butiksutvikling. Steen Bødtker vil ikke afvise, at der kommer flere opkøb til.
- Nu skal vi lige fordøje de to seneste opkøb og have dem integreret i koncernen. Men der er inden for de næste fem år rigtig mange generationsskifter på vej i branchen både i Danmark og udlandet, og her holder vi øjne og ører åbne for opkøb, siger han.