23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Flexa slider sig til ny vækst i omsætningen

Annonce

Det er sjette gang i rap, at producenten af børnemøbler Flexa kan præstere vækst i omsætningen. Det er jo gode takter, men det har også været et år, hvor man har måtte kæmpe på produktionsfaciliteterne i Estland. 

Det oplyser Flexa i en pressemeddelelse.

Annonce

Omsætningen steg med 6,5 procent i forhold til året før og landede solidt på 379 millioner kroner. Det giver en samlet omsætningsvækst på 40 procent siden 2013.

Til gengæld endte driftsresultatet (EBITDA) med en nedgang fra +14,1 i 2017 til +8,2 i 2018. Og så er vi tilbage ved fabrikken i Estland.

Annonce

”Nedgangen i EBITDA på 5,9 millioner kroner kan primært henføres til øgede omkostninger til materialer og arbejdsløn, herunder som følge af et væsentligt presset arbejdsmarked i Estland, hvor Flexas produktion ligger. Det har gjort det vanskeligt at opretholde en stabil og effektiv kapacitetsudnyttelse”, fremgår det i en pressemeddelelse fra Flexa.

Annonce

Samlet har disse faktorer påvirket omkostningerne negativt med 11 millioner kroner, oplyser selskabet. For at afhjælpe kapacitetsudfordringen på fabrikkerne i Estland vil produktionen af private label produkter fremover blive reduceret.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|