23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Wood Supply
Annonce
Annonce

PKI Supply vil revolutionere industri-lim

Annonce

PKI Supply har indgået et samarbejde med Teknologisk Institut om at fange formaldehyd inde i lim og hærder. Det nye samarbejde imødekommer de stigende krav på området, og forventningen er, at projektet vil føre til en ny type lim, som frigiver langt mindre formaldehyd fra de færdige produkter. Sådan lyder det fra PKI Supply i en pressemeddelse.

Annonce

Virksomheden har hovedsæde i Fredericia og har blandt andre Velux, Rockwool, Arla Foods og Nobia-koncernen som kunder.

Formaldehyd-udledningen har længe været et velkendt problem i træindustrien, men industrilimsproducenten PKI Supply og Teknologisk Institut har i fællesskab måske knækket koden til, hvordan man kan bibeholde egenskaberne fra formaldehyd og samtidig have en minimal afgivelse i de færdigproducerede produkter.

Annonce

De fortæller i pressemeddelsen, at det drejer sig om at udvikle et system bestående af lim og hærder, som indeholder en slags 'formaldehydfangere', der sørger for at holde formaldehyden inden i limen efter hærdning.

Annonce

Samarbejdet har fået opbakning fra Miljøstyrelsen og er godkendt som projekt under Miljø- og Fødevareministeriets Miljøteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|