Der er fremgang at spore hos Fritz Hansen A/S, som netop har offentliggjort sit årsregnskab for 2010.
God nok er omsætningen faldet fra 403,6 til 401,2 mio. kroner, men samtidig er det lykkedes at firedoble resultatet før skat fra 5 til 20 mio. kroner.
Efter skat er overskuddet øget fra 3,3 til 13,4 mio. kroner, hvilket løfter virksomhedens overskudsgrad fra 2,5 til 5,8 %. Der er dog fortsat langt op til tidligere tiders aktivitetsniveau, som toppede i 2007/08 med en omsætning på 657 mio. kroner og et resultat på knap 69 mio.
Ledelsen konstaterer i sin årsrapport, at såvel omsætning som resultat lever op til de budgetterede forventninger, og i 2011 forventer man yderligere fremgang – om end i begrænset omfang:
- For det kommende år forventes moderat vækst i omsætningen og et forbedret resultat, lyder det fra Fritz Hansen, som i det forgangne år gennemsnitligt beskæftigede 181 heltidsansatte.